Veszélyes hirdetések: Hogyan ismerhetjük fel őket? A digitális világ folyamatosan fejlődik, és ezzel együtt a hirdetések is egyre sokszínűbbé válnak. Sajnos azonban nem minden hirdetés ártalmatlan, és egyre nehezebb megkülönböztetni a megbízható ajánlato


Hogyan terjesztenek kártékony hirdetéseket a keresőmotorokban?

A kártékony hirdetési kampányok során a támadók általában a legjobb hirdetési pozíciókat szerzik meg a keresőmotoroktól, hogy becsalogassák a gyanútlan felhasználókat a csaló reklámjaikra. E hackerek gyakran népszerű, jó hírű szoftverek klónjait népszerűsítő hirdetéseket is létrehoznak, például a Blender, az Audacity, a GIMP vagy az MSI Afterburner környékén, hogy csak néhány példát említsünk.

Ebben a helyzetben a keresőoptimalizálás (SEO) fortélyaira nincs szükség: a csalók csupán hirdetési költségeket fizetnek, így rosszindulatú weboldalaik könnyedén a felhasználók keresési eredményeinek élére ugranak.

Egy figyelemre méltó eset történt Bingenben, ahol egy VPN-szolgáltatásról szóló hirdetés keltette fel a gyanút. A reklám URL-je szinte teljesen megegyezett az eredeti weboldal címével, míg a linkelt oldal külseje is majdhogynem tökéletes másolata volt a hiteles oldalnak. A helyzet tovább súlyosbodott, hiszen a letölthető szoftver, amelyet az ESET MSIL/Agent.CKL néven azonosított, egy kártékony programot rejtett magában. Ez a SecTopRAT nevű trójai lehetővé tette a támadók számára, hogy észrevétlenül átvegyék a böngésző irányítását, így könnyedén hozzáférhettek a felhasználói adatokhoz, komoly veszélyt jelentve ezzel a felhasználók biztonságára.

2024-ben egy másik hasonló eset is történt: ekkor egy támadó hamis domaineket használt, IP-scanner szoftvernek (rendszergazdák, de támadók által is használt olyan felderítő alkalmazás, amely képes megjeleníteni az összes hálózati eszközt) álcázva őket, és ezen a módon visszaélve a keresési hirdetésekkel növelte rosszindulatú oldalainak láthatóságát. Így az egyes termékeket kereső internetfelhasználók kockázatos helyzetbe kerülhettek, mivel csak apró jelek árulkodtak arról, hogy egy adott hirdetés, illetve weboldal valódi vagy sem.

Related posts