A vállalatok idén lelassították a béremelések ütemét.

A korábbi évek trendjeihez hasonlóan 2024-ben is a legtöbb vállalat teljesítette a bérfejlesztésekkel kapcsolatos ígéreteit, sőt, több cég még a tervezettnél is magasabb emeléseket hajtott végre. Az idei évre vonatkozó előrejelzések azonban már visszafogottabb várakozásokat tükröznek: tízből csupán hat munkáltató számít bérnövelésre, ami átlagosan 8,4 százalékos emelkedést jelent - derült ki a Profession.hu legújabb munkáltatói felméréséből.
A magyarországi vállalatok idei évre vonatkozó bérfejlesztési terveit vizsgálta legfrissebb kutatásában a Profession.hu. Az állásportál januári felmérésében 440 vállalati partnerét kérdezte meg a tavaly végbement bérfejlesztéseikről és a 2025-re vonatkozó terveikről.
Januárban a cégek 60 százaléka nyilatkozta, hogy béremelést tervez 2025-ben.
Idén ismét a béremelést tervezők vannak túlsúlyban, és az elmúlt évek tapasztalatai alapján valószínű, hogy a számuk a következő hónapokban tovább nő. Például a tavalyi adatok tükrében a bérfejlesztők aránya 10 százalékponttal eltért a tervtől, így végül a válaszadók 73 százaléka választotta a fizetésemelést – hívja fel a figyelmet a tendencia fontosságára Dencső Blanka, a Profession.hu piackutatási és üzletfejlesztési szakértője.
Az átlagnál magasabb arányban vannak a fizetésemelést tervező vállalatok között a 10 milliárd forint feletti árbevételű társaságok. Összességében elmondható, hogy a nagyobb cégek nagyobb arányban terveznek béremelést idén, de alacsonyabb mértékben, mint a bérfejlesztő kisebb méretű cégek.
Bár tavaly több helyszínen is a vártnál nagyobb mértékű fizetésemelésre került sor, a végső növekedés mértéke elmaradt a tervezett 12,5 százaléktól, és átlagosan csupán 10,1 százalékot ért el. Az idei évre a munkáltatók még visszafogottabb emelkedéssel számolnak, átlagosan 8,4 százalékos bérnövelést terveznek. A 10 milliárd forintot meghaladó árbevételű, és 300 főnél több alkalmazottat foglalkoztató nagyvállalatok esetében az átlagos emelés 5 százalékra rúg, míg a kelet-magyarországi cégek (átlagosan 10,4 százalék) és a kizárólag fizikai munkát végző munkáltatók (átlagosan 11,6 százalék) jelentős bérfejlesztési lehetőségeket látnak.