Egyedi megközelítéssel: Íme, hogyan emelik a növénytermesztés szintjét a legképzettebb gazdák - Agrárszektor


A NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók most 35% kedvezménnyel élhetnek a regisztráció során! Ne hagyd ki ezt a remek lehetőséget!

A talaj feltérképezése talajszkennerek révén forradalmasítja a mezőgazdasági vizsgálatokat, lehetővé téve azok automatizálását és felgyorsítását. Ezt a folyamatot végezhetjük közvetlenül a terepen, ahol a talajszkennerrel haladunk, vagy egyre inkább a légből, műholdas felvételek segítségével, mint például az európai Copernicus Sentinel-2 műholdrendszer által. A talajvariabilitás, amely magában foglalja a talajtípusokat, textúrákat, szerves anyagokat, humusztartalmat és pH-értékeket, a talajszkennerek alkalmazásának egyik fő indítéka. Ez a technológia lehetővé teszi a növényvédelmi szerek, műtrágyák és vetőmagok adagolásának és elhelyezésének optimalizálását, ami a hagyományos talajmintavételezéssel nem lenne kivitelezhető. Ott ugyanis a különböző mintákat egyesítik egy vegyes mintába, amelyet laboratóriumi körülmények között elemeznek. Bár a talajszkennerek nem feltétlenül a legalkalmasabbak a talaj tápanyagtartalmának részletes feltérképezésére, néhány szolgáltató azt állítja, hogy képesek ilyen adatokat is kinyerni a szkennelés folyamata során.

Hollandiában a mezőgazdasági területek feltérképezésére a talajszkennereket már körülbelül 15 éve alkalmazzák nagyobb léptékben. Ez a technológia ugyanakkor már régóta a geológiai és talajkutatási területeken is elterjedt, és számos bonyolult jellemzővel rendelkezik. Érdekesség, hogy a Topsoil Mapper, más néven SoilXplorer, osztrák gyártója tavaly csődöt jelentett, de a technológia jövője biztosítva lett, miután az osztrák Pessl Instruments felvásárolta a jogait.

Erik Eising, holland-kanadai származású szakember, az utóbbi években a SoilReader talajszkenner innovációján fáradozott. Ez az eszköz egy forgó NIR-szenzort alkalmaz, amely képes a talaj nedvességi és tápanyagtartalmának precíz mérésére. A SoilReader már régóta a piacra kerülés előtt áll, azonban a hozzá tartozó weboldal jelenleg elérhetetlen, és Eising eddig nem reagált a megkeresésekre.

Eddie Loonstra, a Loonstra & Van der Weide talajszaktanácsadó cég szakértője, saját bőrén tapasztalta meg a mezőgazdasági piac ingadozásait. 2001-ben a The Soil Company néven indított innovatív projektje révén a de Mol talajszkenner kifejlesztésével foglalkozott. Eddie elmondta, hogy a termék piaci bevezetése túlságosan korai volt, mivel abban az időszakban a globális mezőgazdasági kereslet még nem volt elég erős a technológiai újítások és a hozzájuk kapcsolódó szolgáltatások iránt.

A szakember másik vállalkozása, az RH AgSystems, 2020 óta a The Soil Company örököseként működik, és az RH3S talajszenzor-rendszereket fejleszti és forgalmazza, beleértve az Optimizer és a Surveyor modelleket is. E rendszerek közös jellemzője, hogy ugyanazt a passzív gammasugárzás-mérési technológiát alkalmazzák, amelyet a de Mol is használ. Az észak-amerikai SoilOptix talajszkenner is ezen innovatív megoldást alkalmazza. A passzív gammasugárzás méréseire jellemző, hogy nem befolyásolják a talaj nedvességi szintje vagy sótartalma, ami ellentétben áll a vezetőképesség és elektromágneses mérések eredményeivel. Eddie Loonstra szerint ez a tulajdonság jelentősen növeli az adatok megbízhatóságát. Ahogy ő fogalmazott,

Feltérképezheted a talajt, és az adatokat több zónába csoportosíthatod, vagy alkalmazhatsz modellezési módszereket, ahol minden egyes mért talajpontot figyelembe veszünk az ajánlások elkészítésekor. Mi az utóbbi megközelítést választottuk. Fontos hangsúlyozni, hogy egyetlen talajszkennelés sem nyújt abszolút értékeket, ezért elengedhetetlen a mért adatok validálása talajminták segítségével.

2011 óta új szereplő tűnt fel a holland mezőgazdasági színtéren: az amerikai Veris Technologies, amely a Veris MSP3 talajszkennert hozta el az országba. A Vantage Agrometius vállalat volt az, amely bevezette ezt az innovatív eszközt Hollandiában, és együttműködve az Agrifirmmal, valamint számos más vállalkozóval, egyedi talajszkennelési tanácsadói szolgáltatást alakítottak ki. Napjainkban a Vantage Agrometius portfóliója a Veris iScan és U3 talajszkennerekkel is bővült, amelyek tovább gazdagítják a mezőgazdasági technológiák választékát az országban.

Az MSP3 továbbra is a legnépszerűbb Hollandiában, és jelenleg 7 vállalkozó használja

„Tedd egyedivé a szövegedet!” – javasolta Wouter Wijnmaalen, a Vantage Agrometius okosgazdálkodási szolgáltatásainak vezetője.

Az MSP3 rendszer lehetővé teszi a talaj elektromos vezetőképességének (EC) mérését két különböző mélységben: 0-30 cm és 0-90 cm. Ezt elektromosan töltött tárcsák alkalmazásával végzi, amelyek áthaladnak a talajon. Az így nyert EC-adatok értékes információkat nyújtanak a talajszerkezet és -textúra jellemzőiről, például az agyag, homok és iszap arányairól. Emellett egy NIR-szenzor folyamatosan monitorozza a szerves anyag tartalmát, míg egy talajszonda segítségével mintákat vesznek a talajról a pH érték meghatározásához.

A SoilMasters név alatt a FleurenTech, a Healthy Soil és a Van den Borne Potatoes 2020 óta szoros együttműködésben dolgozik a talajszkennelés, -elemzés és -tanácsadás területén. A csapat számos innovatív eszközt alkalmaz, például az EM38 és Dualem21hs talajszkennereket, amelyek elektromágneses indukciós technológiával, érintésmentesen mérik a talaj vezetőképességét (EC). Az adatgyűjtés során speciális szánokat használnak, amelyeket például quad járművek húznak – tájékoztatott Marco van Gurp a Healthy Soil képviseletében.

Az EC-értékek szoros összefüggést mutatnak az Albrecht-elemzés paramétereivel, így értékes információkat nyújtanak a szkennelt területek és a parcellán belüli változatosság szempontjából. Ezt olyan módon képzelhetjük el, mint egy talajház tervrajzát, ahogyan mi hívjuk. A szkennelési folyamat során képesek vagyunk meghatározni a szerves anyag százalékos arányát és a pH-értékeket is, azonban mindezek valójában a földtulajdonos gazdálkodási gyakorlatának eredményeként jelennek meg.

- tájékoztatott Marco van Gurp.

2022-ben a Syngenta egy fontos megállapodást kötött brit partnerével, a SoilOptix-szal, amely lehetővé teszi számukra, hogy az Interra Scan néven ismert technológiát alkalmazzák az Európai Unió területén. Aron Bom, a Syngenta frissen kinevezett agrárszakértője, aki a gazdálkodási technológiák területén dolgozik, kiemelte, hogy az Interra Scan segítségével a talaj 27 különböző adatrétegét lehet térképezni. Ezek közé tartozik a talajnedvesség, a szerves anyag tartalom, a pH érték, valamint a talaj textúrája, amely magában foglalja az agyagot, homokot és iszapot. Ezen kívül a technológia a kálium, magnézium és a foszfátállapot (PAL-érték) tápanyagok szintjét is elemzi, ezzel támogatva a precíziós mezőgazdaság fejlődését.

A Soil-Data (korábban BioScope) innovatív talajzóna-térképeket kínál, amelyek főként Sentinel műholdak képalkotási adataira épülnek. Tamme van der Wal, a vállalat vezetője, hangsúlyozta, hogy ezek a műholdfelvételek téli vagy tavaszi időszakban készülnek, elsősorban szántóföldekről. Jelen pillanatban a térképek felbontása 10x10 méter, és fontos, hogy a vizsgált parcellákon ne legyen növényzet. A felhőborítás és a takarónövények jelenléte nehezíti a talaj állapotának pontos feltérképezését, ugyanakkor e növények állapota jól tükrözi a talaj minőségét.

Related posts