Zsiday Viktor véleménye a Trump által kezdeményezett vámháborúról: Az egész ügy teljesen értelmetlen.

Zsiday Viktor a Della Podcast vendégeként 2024. február 6-án., Fotó: Varga Jennifer / 24.hu
Ennek közgazdasági alapja nincsen, ez egy számításnak az eredménye, aminek a gazdasági realitásokhoz, az adott ország kereskedelmi praktikáihoz nincsen semmilyen köze - ezt mondta általánosságban Zsiday Viktor, közgazdász, elemző a Partizánban a Donald Trump által kihirdetett új vámrendszerről.
Megírtuk korábban: Donald Trump az általa a "felszabadulás napjának" keresztelt április 2-ára tartogatta újabb, az eddiginél is drasztikusabb és kiterjedtebb vámpolitikai intézkedéseinek bejelentéseit. A szerdán, európai idő szerint késő este ismertetett részletek alapján az Európai Unióból behozott termékekre 20 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államok, míg a Kínából érkező termékekre 34, a Japánból behozottakra 24 százalékos, az indiai árukra 26 százalékos vám vár. A 10 százalékos alapvám alatt egyetlen ország sem ússza meg, ennyi terheli majd például az Egyesült Királyságból érkező árukat.
Ennek az egésznek nincs értelme
Zsiday összegzése szerint az új vámrendszer csupán egy üzenetet közvetít: az Egyesült Államok azokkal szemben alkalmaz büntetéseket, akikkel jelentős kereskedelmi mérleghiánya van. "Ennyi az egész, semmi más nincs mögötte" - fogalmazott. Az elemző megjegyezte, hogy ennek következményeként a beruházások drámaian visszaeshetnek az Egyesült Államokban. "Ez akár egy recesszióhoz is vezethet az idei év során" - fűzte hozzá.
Rövid távon kétségtelenül negatív hatásai lehetnek, de hosszú távon nem látom, hogy lenne valós alapja ennek a feltevésnek.
- fűzte hozzá.
Trump egyik célja mindezzel az lehetett, hogy "visszatelepítik a gyáripart USA-ba". Ezzel csak az a gond Zsiday szerint, hogy gyáripar nagy része sem lesz versenyképes amerikai bérek mellett. Ezért nem lesz sikeres ez a projekt. Az elemző hozzátette: az teljesen reális, hogy a szupergazdag amerikai elit elforduljon emiatt Donald Trumptól, Elon Musk már tett is ilyen nyilatkozatot. "Ha ez rendszer így bevezetésre kerül, az biztos azzal jár, hogy az USA-ban eladásra kerülő termékek ára megugrik." Ez pedig azt jelenti majd, hogy az amerikai dolgozók reálbére nem nőni, hanem csökkenni fog, és nem fognak tudni fogyasztani, költeni. Ugyanakkor a "szavazási hajlandóság a pénztárca által meghatározott."
Amikor az Egyesült Államok gazdasági helyzete recesszióba süllyed, ennek hatásai hamarosan elérik a világ többi részét is. Trump gazdaságpolitikája egy olyan tévedés, amely nem kényszerből fakad, hanem tudatos döntések eredménye.
Zsiday később arról beszélt, hogy a
A vámháborúk sosem hoznak igazi győzteseket. Mindig van olyan fél, aki kisebb, és olyan is, aki sokkal nagyobb veszteségeket szenved el. A jelentős exportáló országok jellemzően hátrányos helyzetbe kerülnek, de a nettó importőrök – mint például az Egyesült Államok – sem ússzák meg sérülés nélkül. A végén minden résztvevő gazdasága megsínyli az ilyen konfliktusokat. Az ilyen helyzetekben a globális kereskedelem egyensúlya felborul, és a következmények mindenki számára érezhetőek lesznek.
Magyarországra utalva Zsiday megjegyezte, hogy kis országként jelentős mértékben függünk a globális kereskedelemtől. "Ha a nemzetközi kereskedelemben valamilyen negatív esemény következik be, az Magyarország számára kétszeresen hátrányos."
Ha az USA recesszióba kerül, és Európában lassulás lesz, és Európa nem tud exportálni USA-ba, az biztos, hogy a magyar gazdaságnak nagyon rossz
Ezen pedig nem tud a nemzetgazdasági miniszter segíteni tárgyalással - fűzte hozzá. "Magyarország olyan kicsi, hogy nagyon nehezen tartom elképzelhetőnek, hogy ránk majd valamilyen speciális szabályrendszert alkotnának."
Zsiday az elemzés végén hangsúlyozta, hogy az új vámrendszer hosszabb távú fennmaradása esetén a recesszió kockázata folyamatosan nő. Trump tárgyalási stratégiája pedig úgy tűnik, hogy több kárt okoz, mint amennyi előny elérhető általa.